BOTOX

Botox clostridium botulinum adındaki bir bakterinin toksininden elde edilen bir ilaçtır. Botox kozmetik amaçlı olarak mimik kaslarının hareketleri ile ortaya çıkan yüzdeki kırışıklıkların özellikle kaş ortası, alın, kaz ayakları, boyun ve ağız çevresindeki kırışıklıkların  azaltılmasında kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra aşırı terlemeyi azaltır, el, ayak ve koltuk altı bölgesine bu amaçla uygulanır. Tedavi edilecek bölgeye topikal anestetik kremler  uygulanır sonrasında botoks uygulanır, özellikle ilkbahar ayında yılda bir terleme botoksu düzenli bir şekilde yaptıran hastalarımız çok memnun.    Ayrıca yüz felci asimetri giderilmesi ve gummy smile dediğimiz gülümserken diş eti görülmesi durumlarında da kullanılır. Kliniğimizde en çok yapılan uygulamalardan biri olup 5 dakikada yılların kırışıklıklarını yüzünüzden çok doğal bir görüntü ile silebilirsiniz. Uygulama sonrası hasta anında sosyal hayatına dönebilir 10 gün sonra kontrol yapılır.

Botoks ne zaman ve niye yaptırmalıyım?

Eğer göz çevreniz genç yaşlardan itibaren gülerken aşırı kırışıyorsa, konuşurken veya bir şey okurken sürekli kaş çatma hareketi yapıyorsanız, alın çizgileriniz çok belirginse, kaşınız düşükse, yüzünüzde sarkmalar yeni başladıysa botoks yaptırabilirsiniz.

 

Botoks tedavisi için uygun bir aday mıyım?

Botoks uygulamasında en iyi uygulama sonuçları 25 yaş ile 65 yaş arasında alınır. 65 yaş üzerindeki kişilerde mimik çizgileri dinlenme halinde bile belirgindir. Bu grup kişilerde diğer yöntemler botoks tedavisine göre daha iyi sonuçlar vermektedir. Her bireyin farklı yönleri hekim tarafından incelenir ve botoks ya da başka bir yöntem uygulamasına karar verilir.

 

Botoks  tedavisi nasıl uygulanır?

Çok küçük miktarda botoks çok ince ve küçük iğnelerle kırışıklıkların giderileceği alana uygulanır. Çok küçük miktarda ilaçlar çok küçük iğnelerle verildiğinden rahatsızlık hissi çok az olur. Pek çok hasta çok küçük bir acı hisseder. Anestezi gerektirmez. Botoks uygulamasından hemen sonra günlük yaşama geri dönülebilir. Nadiren geçici olarak morarma ve kızarıklık görülebilir.

 

Botoks tedavisinin etkinliğini ne zaman fark ederim ve ne kadar sürer?

Botoks tedavisinin sonuçları 3-15 gün sonra ortaya çıkar. Tedavi etkinliği 4-6 ay devam edebilir. Tekrar edilen uygulamalar ile tedavinin etkinlik süresi uzar. Botoks etkinliği tedavi için uygulandığı alanlarda ortaya çıkar.

 

Botoks tedavi etkinliği biterken neler olur?

Botoks etkisi azalırken çizgiler daha az belirgin olarak ortaya çıkar. Eskisi kadar derin ve belirgin olmaz. Bu düzgün ve genç görünümü devam ettirmek ve kalıcı kılmak için en az 4-5 botoks uygulaması gerekir. Tekrarlayan uygulamalar ile daha sonraları daha az tedaviler gerekir.

 

Botoks zaman alıcı bir yöntem midir?

Pek çok hasta tedaviden hemen sonra günlük yaşamına ve işlerine dönebilir. Bununla birlikte işlem sonrası 4 saat kadar yatmamalı ve öne doğru eğilmemelidir. Enjeksiyon yapılan alanlara masaj yapılmaktan kaçınılmalıdır.

 

Botoks uygulama öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Aspirin ve ağrı kesicileri, gingko, sarımsak veya ginseng, C vitamini kullananlarda morarma riski yüksektir.  Eğer mümkünse tedaviden 5-7 gün önce bu ilaçların alınmamasında fayda vardır.

 

Botoks uygulama sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Uygulama sonrası 1-2 saat için botoks uygulanan kaslarınızı çalıştırın. Örneğin kaşlarınızı yukarı kaldırın, kızar gibi yapın veya gözlerinizi kısın. Bu işlem botoksun kaslardaki aktivitesini kolaylaştırır.  24 saat uygulama bölgesi ovuşturmayın veya masaj yapmayın. 4 saat makyaj yapmayın. 4 saat boyunca yatmayın veya ağır egzersiz yapmayın. Duş alabilir ve birçok günlük aktivitenizi yapabilirsiniz. Uygulama sonrası küçük bombe ve noktalar birkaç saat içinde kaybolacaktır.