DOLGU

Dolgu uygulaması, genellikle yüz bölgesinde, zamanla oluşan kırışıklık ve hacim kayıplarının giderilmesi için yapılan bir estetik işlemdir. Kliniğimizde farklı vücut bölgelerine özel en kaliteli hyarulonik asit dolgular kullanılmaktadır. Hyaluronik asit vücutta doğal olarak bulunan bir madde olduğundan alerjik reaksiyon oluşturmaz. Dolguların etkisi 18 ile 24 ay arasında değişmektedir. Bu süre seçilen dolgunun içeriğine ve yoğunluğuna göre değişmektedir. Çok kısa sürede uygulanan işlem sonrası sosyal hayata hemen dönebiliriz, etkisi uygulandığı anda farkedilir tam olarak 20 günde şeklini alır. Göz altınızda koyuluk, çukurlaşma, torbalanma ve kırışıklık problemlerinden bir veya bir kaçı varsa göz altı ışık dolgusu sizin için mükemmel bir karar olur. Yanaklarınız hacimsizse nasolabial bölgeniz çok belirgin ise dolgu uygulaması için hiç düşünmeden karar verin 5 dakikada dolgun elmacık kemiklerine kavuşabilirsiniz. Yine dudaklarınızı beğenmiyorsanız çok ince ve dolgun değilse dudak dolgusu sizin için doğru karardır. Dolgu uygulamaları çok doğal bir görüntü yaratan cilde kollajen desteği veren güzel bir uygulamadır.

 

Dolgu uyguladığımız alanlar

  • Burun kanatlarından dudak kenarlarına doğru uzanan çizgiler ( Nazolabial çizgiler)
  • Dudak üstündeki mimik çizgiler (perioral çizgiler)
  • Derin yara ve akne izleri
  • Dudak dolgunlaştırma
  • Alındaki çizgiler
  • Kaş arasındaki derin çizgi
  • Elmacık kemiği ve yanak
  • Çene şekillendirme
  • Burun şekillendirme

 

Dolgu maddeleri deri altına enjekte edilerek yapılan dolgu estetiği, derideki ince ve derin kırışıklıkları gidermek, yara izlerini tedavi etmek, ciltteki çukurları yok etmek, ince dudakları kalınlaştırmak, yanaklara dolgunluk vermek amacıyla kullanılan maddelerdir. Dolgu enjeksiyonu tedavisi sonrası kısa sürede daha genç bir görünüm sağlanır. Dolgu estetiği yüzdeki yorgun ifade giderilir.

Yıllar içerisinde ciltte elastik lif, kollajen lif, yağ tabakası ve hyaluronik asitin azalmasına bağlı olarak kırışıklıklar ve sarkmalar meydana gelir. Özellikle göz, ağız, çene, boyun, burun, alın bölgesinde kırışmalar ve sarkmalar ortaya çıkar. Yüzün alt kısımlarında sarkma ve kırışıklıklarda dolgu enjeksiyonu başarıyla kullanılabilir. Dolgu enjeksiyonu dudağa daha dolgun ve genç görünüm sağlamak amacı ile uygulanmaktadır. Ciltteki derin yara ve akne izlerini gidermek için de kullanılabilmektedir.

Dolgu enjeksiyonu kırışıklık veya deri defektinin olduğu bölümün altına derideki çöküklüğü gidermek amacı ile yapılır. Bu bölgedeki kırışıklık ve çukurlar dolgu maddesinin etkisi ile azalır veya kaybolur. Bazen dolgu maddesinin kollajen üretimini arttırıcı etkisi olabilmektedir.

Dolgu maddesi olarak pek çok farklı molekül ortaya konmuş ancak bir kısmı yüksek alerji riski ya da sert doku gelişebilmesi yan etkileri yüzünden gözden düşmüştür. Hyalüronik asit tüm dünyada giderek popülaritesi artan etkin ve şu an için en güvenli dolgu maddesidir. Bu dolgu maddesi dudaklara hacim ve dolgunluk verirken ağız ve burun çevresindeki kırışıklarda çok etkili olabilmektedir. Hyalüronik asit kırışıklık hattına ya da dudaklara ince bir iğne yardımıyla küçük miktarlarda enjekte edilir. Dolgu enjeksiyonu etkisi uzun süre kalıcıdır. Alerji ve deri sertleştirme riski çok düşüktür.

Dolgu enjeksiyonu 20- 30 dakika sürmektedir. Uygulama sonrası kişi rutin aktivitelerine hemen dönebilir. Kalıcılık süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte 6- 9 ay kadardır.

 

Hyalüronik asit nedir?

Dolgu maddesi hyalüronik asit ve fizyolojik serum içen pH’ı 7 olan bir jel şeklinde hazırlanmış bir preparattır. Dolgu maddelerindeki hyalüronik asit hayvansal kaynaklı değildir. Bu yüzden hayvansal kaynaklı bazı hastalıkların (deli dana vb.) bulaşması gibi riskler taşımaz. Vücudumuzda zaten bulunan bir madde olduğundan alerji yapma ihtimali oldukça düşüktür.

 

Dolgu maddesi nasıl etki eder?

Yüzde uygulandığı alana dolgunluk sağlayarak etki etmektedir. Dolgu etkisi hyalüronik asitin su tutma özelliği moleküllere giderek artan miktarda suyun tutunmasına yol açar. Bu da uzun kalıcılık süresini açıklar.