Lazer Epilasyon

Kliniğimizde uygulanan Buz Lazer epilasyon uygulamalarının en acısız, en hızlı ve en son teknolojisidir. Buz lazer cihazının markası, Soprano ICE’dır. Adından da anlaşılacağı üzere BuzLazer™  acı ağrı olmayan konforlu lazer epilasyondur. İstenmeyen tüylerden kurtulmak için vücudumuzda gezdirilen tedavi başlığı uygulama anında buz tutarak acıyı ve ağrıyı ortadan kaldırır ve bunu yaparken de etkinliğinden hiçbir şey kaybetmez. İşte teknoloji ve işte BuzLazer™ yani, Soprano ICE.  Avantajlarından biri de büyük spot size a sahip tedavi başlığı, 2x1cm, her atışta çok daha büyük bir alana etki etmektedir. Mesela diğer lazer sistemleriyle saatler süren tüm vücut epilasyonu BuzLazer (Soprano Ice) ile sadece 30 dakika da tamamlanıyor. Ayrıca kesin sonuçlar elde etmek için gerekli olan seans sayısı da düştü! Klinik araştırmalara göre altı hafta aralıklı altı seansın optimum sonuçlar elde etmek için yeterli olduğunu gösteriyor. İstenmeyen kıllar açık renk ve kızıl renkte olanlar son 2-3 yıl öncesine kadar lazer epilasyon tedavisi uygulatamıyordu, bu kişiler, jilet, ağda tüy dökücü krem gibi yöntemleri deniyordu. Ancak 2013 yılında geliştirilen BuzLazer™ Soprano ICE lazer epilasyon cihazı bu sorunu kökünden çözdü. Yani artık ne kadar açık renkli tüy sahibi olursanız olun bu teknoloji ile siz de istenmeyen tüylerinden kurtulacaksınız. Tüm vücuda, her iki cinsiyete ve 12 yaş üzeri uygulanabilir. Tedavi özellikle yüz kol gibi ince tüylerin yoğun olduğu alanlarda çok daha iyi sonuçlar vermektedir.

 

Vücudun hangi bölgeleri tedavi edilir?

Tüm vücut bölgeleri lazer ile tedavi edilebilir. Kadınlarda en sık yüz, bikini, kol, bacak ve koltukaltı bölgeleri; erkeklerde ise yüz, boyun, ense, sırt, omuz, göğüs bölgesi ve sakal bölgesine uygulanır. Ayrıca batık kılların tedavisinde, kıl dönmesi ameliyat öncesi ve sonrası süreçte kullanılmaktadır.

 

Tedavi süresi ne kadardır?

Süre epilasyon yapılan bölgeye göre değişir. Yüz, koltuk altı gibi küçük alanlar 5 dakika; sırt, bacak gibi geniş alanlar 30 dakika- 1 saat kadar sürebilir.

 

Kaç seans uygulanır?

Ortalama 4-8 seansta istenilen etki elde edilir. Seans sayısı kıl rengine, cilt rengine, uygulanan bölgeye, hastanın yaşına, hormonal durumuna bağlı olarak değişmektedir. En hızlı yanıt beyaz tenli siyah kıllı hormonal sıkıntısı olamayan hastalarda koltuk altı, bikini ve bacak bölgesinde elde edilmektedir. Yüz ve kol bölgesinde daha uzun seanslarda sonuç alınabilmektedir.

 

Neden en az 4 tedavi seansı gerekmektedir?

Bütün lazerler tüylerin aktif dönemine etkilidir. Dinlenme fazındaki tüy kökleri lazerden etkilenmez. Vücuttaki tüyler değişik dönemlerde aktif faz ve dinlenme fazına girerler. Lazer uygulama esnasında aktif kılları etkiler. Bir süre sonra dinlenme fazındaki tüyler aktif hale gelir. Bir sonraki uygulamada da bu tüyler yok edilir.

 

Lazer epilasyon ne sıklıkta yapılır?

Lazer uygulamaları 6-12 haftada bir yapılmalıdır. Kıl köklerinin pigmentinin yeterli derecede olması için bu süre gereklidir. 6 haftadan erken 12 haftadan geç olmamalıdır.

 

Lazer epilasyon kalıcı mıdır?

Lazer epilasyon büyük oranda kalıcıdır. Dört-altı seans sonrasında tüylerde p-90 oranında azalma olur. Tüyler daha ince ve açık renkli hale gelir. Bu azalma yıllarca sürecektir.

 

Tedavi sonrası lazer uygulanan alanda tüyler tamamen yok olur mu?

Lazer uygulanan alanda pek çok hastada kıl miktarında % 70-90 azalma olur, kalan tüylerin renkleri ve kalınlıkları azalır.

 

Ne oranda tüyler tekrar çıkar ve ne kadar sürede tüyler geri döner?

Lazer epilasyon sonrası doğru uygulama yapılırsa tüylerin bir kısmı hemen dökülür. Geri kalanlar 1-3 hafta sonra deriden atılır. Üçüncü ve dördüncü seanslardan sonra tüylerde belirgin azalma başlar. 4- 6 seans sonrasında tüyler yıllarca çıkmayacak şekilde azalır. Bazı hastalarda seyrek idame seansları yapılabilir.

Lazer tedavisinden sonra az miktarda çıkan tüyler ince ve çok açık renklidir. Kozmetik problem teşkil etmez.

 

Lazer epilasyon kimlere uygulanabilir?

Kadın ve erkeklere her yaş grubunda uygulanabilir. Çocuklarda 12 yaş üzerinde özel problem varsa başlanılabilir.

 

Hangi tüy renkleri tedaviye en iyi yanıt verir?

Kıl köklerindeki pigment lazer tedavisi için önemlidir. Bu yüzden siyah veya kahverengi tüyler tedaviye en iyi yanıt veren guruptur. Beyaz ve gri tüyler tedaviye yanıt vermez.

 

Lazer kimlere uygulanmaz?

Hamilelere, kalp pili olanlara, ilaç tedavisi almayan epilepsi hastalarına, ekstremitelerini istemsiz hareket ettiren nörolojik hastalara uygulanmaz. Dermatolojik hastalıkları olanlara ve ilaç kullananlara doktor gözetiminde yapılabilir.

 

Lazer tedavi öncesi öneriler:

 1. Tedaviden önceki hafta içinde ağda, sir ağda ve cımbız gibi yöntemler kullanmayın. Çünkü lazerin etkileyip yok edeceği kıl kökünü koparmış olursunuz. Bu da lazerin etkisini azaltır.
 2. Tedaviden bir veya iki hafta önce güneşlenmeyi azaltın. Bronz ten lazerin etkinliğini azaltır, yan etkisini arttırır.
 3. Uygulama yapılacak bölgeye makyaj yapmayın. Makyaj lazer enerjisini emerek, daha az enerjinin kıl köküne ulaşmasına ve etkinliğinin azalmasına neden olur. Makyaj lazer ısısını artırarak deride tahriş veya yanık yapabilir. Lazer işleminden sonra makyaj yapılabilir.
 4. Lütfen alexandrite lazer için tedaviden üç gün önce, diod lazer için tedavi sabahı tıraş olun veya tüyleri kesin. Bu yol deriyi daha az hassas kılar. Deri üzerindeki uzun kıllar lazer enerjisini emer ve enerjiyi israf ederek kıl köküne gitmesi gereken enerjiyi azaltır. Ayrıca bu kıllar yanık ve deri tahrişi olasılığını arttırır.
 5. Ağrı eşiğiniz düşükse işlemden 30 dakika-1 saat önce topikal anestetik krem uygulayabilirsiniz.
 6. Herhangi bir cilt hastalığınız varsa, ilaç kullanıyorsanız doktorunuza bildiriniz.

 

Lazer tedavi sonrası öneriler:

 1. Lazer sonrası kızarıklık olabilir. Buz uygulaması ile kızarıklık hızlı bir şekilde geriletilebilir. Bazı ciltler hassastır ve işlem sonrası kuruluk hissedilebilir. Bu durumda nemlendirici kullanılabilir.
 2. Tedaviden sonra bir veya iki hafta içerisinde güneşlenmeyin. Lekelenmeler olabilir. En az 30 faktör içeren güneşten koruyucu kullanın.
 3. Lazer sonrası kıl köklerindeki tüyler tedaviden 1 veya 2 hafta içerisinde uzayabilir. Eğer rahatsız oluyorsanız kesebilirsiniz.
 4. Tıraş ve tüy dökücü kremi seans aralarında kullanabilirsiniz. Seans aralarında ağda, sir ağda ve cımbız, iple alma gibi yöntemler kullanılmamalıdır. Çünkü bir sonraki lazer seansının etkisini azaltırlar.
 5. Sıcak su ile duş almayınız, kese kullanmayınız.
 6. Peeling gibi soyucu ürünler kullanmayınız.